PHPStan: hledání chyb v kódu bez psaní testů

Na blogu PHPStanu jsem se rozepsal o tom, na čem pracuji již několik let, z toho poslední rok intenzivně – na nástroji pro statickou analýzu PHP kódu. PHPStan hledá chyby, aniž by bylo třeba daný kód spouštět, čímž se blíží kompilátorům staticky typovaných jazyků. Využívá informací, které jsou k dispozici při parsování PHP kódu - typehinty, dokumentační komentáře a reflexi.

Různé vývojové verze PHPStanu nám už přes rok hlídají produkční kód ve Slevomatu a už mnohokrát včas na CI serveru odhalil chybu, která by se jinak dostala do produkce. Pochvalují si ho také vývojáři v Hele.cz, DámeJídlo.cz a Bonami.

Oproti podobným nástrojům nabízí především rychlost, rozšiřitelnost1 a různé nastavení striktnosti, aby vás napoprvé nezahltil nadbytečným množstvím chyb, ale pouze těmi nejzásadnějšími, a mohli jste ho tak rovnou začít používat.

Delší a podrobnější povídání o něm najdete na najdete na blogu PHPStanu nebo se rovnou podívejte do dokumentace, jak ho zprovoznit na svém projektu. V případě, že byste s integrací a nastavením chtěli pomoct, určitě se ozvěte.

  1. Pro popis magického chování tříd, které si dynamicky definují properties a metody pomocí implementace magických metod __get, __set a __call