Nový web

Design webu si za svůj životní cyklus projde u svých majitelů těmito fázemi:

  1. Nadšení
  2. Vystřízlivění
  3. Nenávist

Já se u svého (dnes již starého) webu dostal do fáze 3 ve chvíli, kdy jsem se na Webexpu 2009 od Honzy Korbela dozvěděl, že ohraničené boxíky jsou out. Tedy už hodně dávno. Dorazilo mě, když jsem se začal zajímat o použitelnost (to brzo!) a minimalismus a zjistil, že většina featur, které jsem na něj dal, je vlastně úplně zbytečná. Vyhodil jsem je všechny.

Pro představu, co můj starý web všechno uměl:

  • Stahovat a v pravém sloupci zobrazovat nejnovější nascrobblované písničky na last.fm (!!!)
  • Stahovat a zobrazovat mé nejnovější tweety
  • Kontaktní formulář
  • Anketu, kterou jsem neobměnil ani jednou a ve které měla první možnost nejvíc hlasů jen proto, že se odesílaly GETem a hlasoval tak pro ni každý bot, který na stránky přišel
  • Kategorie článků, přičemž pro téměř každý nově vydaný článek jsem musel zakládat novou
  • Rozdělení článku na perex a text, takže uživatel ho musel na seznamu článků rozkliknout; stejně tak v RSS
  • Komentáře

Při návrhu nového webu jsem se inspiroval mými oblíbenými blogy (najdete je v O mně v sekci Odebírám). Všechny dodržují formát dvou typů příspěvků - externí odkazy a plnohodnotné články. Konzumace tohoto formátu mě baví a říkám si, že by pro mě mohl být dlouhodobě udržitelný. Chci si tu z toho udělat takový vlastní Twitlonger.

Komentáře jsem zrušil, protože mě štvaly. Pokud už v nich vznikl zárodek zajímavé diskuse, tak velmi brzy vyhnila, protože kdo si taky vzpomene obcházet všechny weby, kde v poslední době něco okomentoval…

Reakce se vždy dají napsat na Twitter a pokud někdo odpoví formou článku, rád na něj odkážu.

Jsem zvědavý, kdy se do fáze 3 přehoupne Ondřej Hrabal a jestli se mu nový design zalíbí tak, jako ten starý. Budu jedině rád!