Co čekám od iOS 7
Nedávno jsem si uvědomil, že na mobilních zařízeních trávím více času, než u počítače. Díky přenositelnosti a výdrži baterie je to pro mě lepší volba navzdory zjednodušenému operačnímu systému a dotykové klávesnici.
Novou verzi iOS tak očekávám s větším zájmem, než Mac OS X. Současná šestá verze oproti svému předchůdci nepřinesla moc nového, předpokládám tedy, že Apple už druhým rokem pracuje na zásadnějším updatu.
iCloud
V posledních dnech vyšlo několik ne zrovna pochvalných článků o iCloudu. Pod tuto značku patří více různých služeb - e-mailová schránka, kalendář a úložiště kontaktů, ale především API pro aplikace třetích stran. Právě s ním jsou největší problémy a vývojáři se uchylují k jiným službám (např. Simperium) nebo k vlastní infrastruktuře (např. Things nebo Instacast).
Pokud byste se dnes rozhodli použít pro svoji aplikaci iCloud, musíte si vybrat jedno ze tří úložišť pro svá data. Jednoduché key-value, kam lze uložit maximálně 1000 hodnot, souborové a databázové (CoreData). Nejvíce problémů je s CoreData, které je ale zároveň nejlákavější. Slibuje totiž synchronizaci vzájemně provázaných datových struktur, což je velká výzva samo o sobě. Kromě principiálních problémů s tímto složitým úkolem ale API někdy nefunguje ani na té nejzákladnější úrovni a vývojáři se těžko mohou dopídit, v čem je chyba.
Apple tohle musí vyřešit. Ať už tím, že opraví stávající implementaci CoreData, nebo že vytvoří čtvrté API s podobnou funkcionalitou, ale s úmyslem cloudové synchronizace už od začátku. CoreData totiž měli vývojáři k dispozici už před iCloudem jako běžné databázové úložiště a tato funkcionalita do něj byla jen doplněná.
Pokud odhlédneme od toho, že synchronizace dat prostě nefunguje, iCloud čelí dalším problémům. Souborový systém na iOS z pohledu uživatele tvoří aplikační kontejnery. Každá nainstalovaná aplikace má tak k dispozici svůj adresář a mimo něj číst nemůže. Stejně funguje i dokumentové úložiště iCloudu. Pokud uložím prezentaci v Keynote do iCloudu, na iPadu ji otevřu zase v Keynote. Pokud si ale soubor uložím v aplikaci, která na druhém zařízení nemá protějšek od stejného vývojáře, ten soubor prostě nenajdu. PDF si přes iCloud nepošlu, protože ho na Macu můžu uložit jedině v aplikaci Preview a ta na iOS neexistuje. Musím se uchýlit k Dropboxu nebo e-mailu. Tohle taky není jednoduchý oříšek k vyřešení, protože Apple se úmyslu postavit zeď mezi uživatele a filesystém nevzdá.
K datům v iCloudu lze přistupovat pouze v nativních aplikacích pro iOS a Mac OS X. Pokud vývojář chce udělat třeba i variantu pro web nebo pro Windows, musí si také vyvinout vlastní synchronizaci. To, že Apple podporuje pouze svojí platformu, se dá pochopit, ale aplikuje tu dvojí metr - k e-mailu, kalendáři a kontaktům se dostanete i ve webovém prohlížeči na icloud.com.
Pokud má aplikace podporovat spolupráci více uživatelů, musí také mít vlastní server. iCloud slouží jen jako úložiště dat jednoho uživatele. V současnosti podporuje jen omezené případy užití a jakmile chce aplikace dělat něco sofistikovanějšího, nemůže k tomu iCloud využít.
Apple musí tyto technologické a principiální nedostatky vyřešit. Protože jinak hrozí, že ho ostatní předeženou i v tom, v čem zatím vede a žádná konkurenční výhoda mu nezbyde.
Meziaplikační komunikace
S podobou filesystému a aplikačními kontejnery souvisí i podoba meziaplikační komunikace. Ta je na iOS velmi omezená.
Aplikace se mohou zaregistrovat pro otevírání určitých typů souborů. PDF, které načtu v Safari, tak mohu otevřít v iBooks nebo v Dropboxu. V tu chvíli se tento soubor nakopíruje do kontejneru iBooks. Změny, které v souborech provádím, se tedy neprojevují do jeho dalších instancí v jiných aplikacích.
Další možnost výměny dat jsou tzv. URL schemes. Každá aplikace si do systému může zaregistrovat svůj protokol (např. googlechrome://) a ostatní aplikace ji přes něj mohou mohou spouštět. Podmínkou tedy je, aby vývojáři věděli o ostatních konkrétních aplikacích a jejich podporu implementovali.
Mimochodem to znamená, že každá aplikace si musí sama implementovat posílání odkazů do „read it later“ služeb a pokud pominu integrovaný Twitter a Facebook v iOS 6, tak i podporu pro sdílení na sociální sítě.
Naštěstí se v tomto ohledu blýská na lepší časy. Ole Begemann při šťourání do vnitřností systému objevil mechanismus tzv. remote view controllers, který Apple začal využívat např. pro okno odesílání e-mailu. Aplikace Mail tímto způsobem nabízí použít část sebe uvnitř jiné aplikace a po splnění úkolu opět odejít na pozadí. V budoucnu by se právě tohle mohlo stát základem důmyslnějšího sdílení dat mezi aplikacemi, které uživatelé ostatních operačních systémů znají jako intents (Android) nebo contracts (Windows Phone).
Jony Ive
Po vyhození Scotta Forstalla na konci října došlo k rošádě na nejvyšších pozicích firmy. Jony Ive převzal softwarový design a všichni si od toho slibují novou podobu uživatelského rozhraní iOS. Konec kožených kalendářů a linkovaných poznámkových bloků!
Těžko říct, kolik razantních změn se za těch pár měsíců dá stihnout a vzhlížel bych pro jistotu až k iOS 8, ale první vlaštovka už dorazila. Na konci března dorazil update aplikace Podcasts, který odstranil efektní, ale naprosto zbytečnou pohyblivou magnetickou pásku.
Čeho se v iOS 7 skutečně dočkáme a jak bude vypadat se dozvíme nejspíše v červnu na tradiční konferenci WWDC 2013.