Asynchronní PHP

V polovině dubna jsem si vyzkoušel nový formát předávání zkušeností – přednášku přímo z obýváku. Naživo si mě naladilo asi 80 lidí, kteří měli možnost i klást otázka přes chat, na které jsem mezi připravenými bloky odpovídal. Byla to super zkušenost, kterou si rád zopakuji.

Asynchronní kód už dávno není doménou jen Node.js. Abyste si vyzkoušeli psát a provozovat aplikaci, která dokáže dělat více věcí naráz, nemusíte se učit programovat v jiné technologii, vystačíte si s PHP, které vás příjemně překvapí svým výkonem a možnostmi.
Vysvětlíme si, co přesně asynchronnost znamená, kde všude se s ní dá setkat a kdy se vyplatí ji použít. Ukážeme si, jak přesně fungují promises a napíšeme si kód, který je využívá a poskytuje.
V druhé polovině livestreamu pak předvedu konkrétní knihovny a postupy pro nejčastější I/O potřeby, tedy asynchronní HTTP požadavky, SQL dotazy a přístupy na filesystém.

Na livestream i záznam jsem měl skvělé ohlasy. Z jednoho projektu se mi ozvali s tím, že na základě mé přednášky vyměnili svůj dosavadní způsob paralelizace odchozích HTTP požadavků skrze forkování procesů právě za asynchronní princip s event loop a ušetřili tím spoustu paměti a výpočetního výkonu.