WebExpo 2012

WebExpo je pro mě událost roku a taky se na něj podle toho vždy těším. Loňský ročník zaznamenal změnu prostor, přesunul se ze suchdolské ČZU na žižkovskou VE a byl to rozhodně krok kupředu. Myslel jsem tedy, že letos konference vychytá další mouchy a přispěje tak návštěvníkům ještě k lepšímu zážitku.

Nestalo se tak.

Ač v lepších prostorách, tak kvalitou organizace se WebExpo posunulo o pár let nazpět. Studený oběd, narvané sály, boj o občerstvení při coffee breaku a tradičně průserový raut, na kterém došlo i nealko. Při ceně vstupenky, která mě stála dva tisíce, tyto věci za tak zásadní nepovažuju, ale lidé, kteří zaplatili šest tisíc, už budou mít jiný názor.

Ale určitě je i co chválit. Nabídka čtvrtečních workshopů byla špičková a chtěl jsem být tak na třech najednou. Nakonec padla volba na Honzu Řezáče, který byl výborný a během pár hodin nás zasvětil do osobního brandingu a to s velkým přesahem až téměř ke smyslu života.

Skvěle jsem si užil i všechny příležitosti k networkingu - hodinový čtvrteční workshop s Jeanne Trojan, warm-up party a sobotní after party. Poznal jsem spoustu známých i nových lidí a bylo to super.

Kvalita a přínos přednášek kolísaly. Jít na Johna Vanharu, Davida Grudla a Jirku Knesla je vždy sázka na jistotu. Potěšila mě i vtipy nabitá přednáška o node.js s Lukášem Linhartem a povídání o redesignu Annonce od těpána Doubravy. Děsil jsem se bloku přednášek o Windows 8 (sponzorství Microsoftu z toho bylo cítit už od Sherwoodu), ale Honza Cibulka se rozpovídal o mobilních aplikacích tak obecně, že by se spousta pouček dala aplikovat i na iOS a Android.

Zklamal mě Sebastian Bergmann, na kterého jsem se velice těšil. Očividně objíždí konference s jednou přednáškou, jeho PHPUnit Best Practices jsou pro absolutní začátečníky a podle ohlasů na Twitteru jsem nebyl jediný, komu to přišlo tak nudné. Od takové ikony PHP světa jsem čekal show.

Příští WebExpo má být mezinárodní a celé v angličtině. Nevím, jestli to znamená, že i čeští speakeři budou nuceni mluvit anglicky a budeme tak muset poslouchat czenglish, nebo jestli budou zvaní pouze mezinárodní hosté. Neznamená to automaticky lepší kvalitu.

A hlasování na zakončovací prezentaci, jestli bychom jeli na WebExpo do Drážďan nebo do Brna, mělo podle mě naznačit, že se vůbec nemusí konat v Praze. Určitě na něj pojedu kvůli komunitě, od přednášek už ale radši tolik očekávat nebudu.